Archiwum

archiwum

Fot. Krzysztof Heyke

Zapraszamy na wieczór poetycko muzyczny w Głogowie. Piątek, 31.03.2023r, godzina 18:00.

Fot. Krzysztof Heyke

Próba generalna przed piątkowym występem w Głogowie. Maria Gabyś-Heyke wraz z Wiesławem Komasą. 

Premiera nowej płyty – Piano Works

„Płyta z utworami polskich Kompozytorek przełomu XVIII/XIX wieku związanych z Warszawą zarejestrowana na warszawskim fortepianie Krall&Seidler z 1830 roku (Kolekcja Marii i Krzysztofa Heyke). Wydawnictwo Chopin University Press.”

Odtwórz wideo

Maria Gabryś- Heyke o nowej płycie z utworami polskich kompozytorek w Kurierze Warszawskim. 

Maria Gabryś-Heyke uhonorowana odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Dziękuję publiczności za uważne słuchanie i życzliwe przyjęcie koncertu w UMFC z utworami Chopina, Mikulego, Gutmanna, Tellefsena i Michałowskiego.

„W cyklu Środa na Okólniku koncert poświęcony tradycji chopinowskiej i wykonawstwu historycznemu. Na dwóch fortepianach historycznych (naszej uczelnianej dumie, Pleyelu z 1851 roku, o delikatnej, chłodnej barwie oraz ciepłym i głębokim Broadwoodzie z 1890 roku, należącym do Andrzeja Włodarczyka) niezrównana mistrzyni Maria Gabryś-Heyke wykonała szereg kompozycji Chopina i uczniów, spadkobierców jego spuścizny i tradycji: Karola Mikulego, Aleksandra Michałowskiego, Thomasa D.A. Tellefsena i Adolphe’a Guttmanna.”

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

 

Zapraszamy do Austerii

W programie koncertu: Stanisław Moniuszko: – Uwertura koncertowa „Bajka” – Polonez D-dur – Mazur „Weselny” – Kontredanse J.S. Bach: – Aria nr 9: Schafe können sicher weiden z Kantaty „myśliwskiej” BWV 208 – Chorał nr 10: Jesus bleibet meine Freude z Kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben” BWV 147 Maurice Ravel- Suita ,,Moja matka gęś” (fr. Ma Mère l’Oye)
  1. Pawana Śpiącej Królewny (Pavane de la Belle au bois dormant)
  2. Tomcio Paluch (Petit Poucet)
III. Brzydulka, Cesarzowa Pagód (Laideronette, Impératrice des Pagodes)
  1. Rozmowy Pięknotki z Potworem (Les entrétiens de la Belle et de la Bête)
  2. Zaczarowany ogród (Le jardin féerique)
George Gershwin – 3 Preludia
  1. Allegro ben ritmato e deciso
  2. Andante con moto e poco rubato
  3. Agitato

Requiem dla lasu – F.Chopin – Marche funebre z Sonaty b-moll op. 35

Audycja z cyklu — „Niezwykłe Pasje — Niezwykłych Ludzi.” Maria Gabryś-Heyke


Źródło: Radio RDC

Zapraszamy do odsłuchania audycji radowej z 10 czerwca. „Na antenie Radia dla Ciebie „Music Brothers, czyli z kulturą za pan brat”
Gość dzisiejszej audycji „Music Brothers, czyli z kulturą za pan brat” opowie o swojej pasji muzycznej
Maria Gabryś – Heyke – pianistka, doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina”

Audycja dostępna na stronie radia RDC – pod przyciskiem 

Fot. Krzysztof Heyke

„Polska Akademia Nauk świętuje 70-lecie istnienia! Z tej okazji z recitalem chopinowskim wystąpiła Maria Gabryś-Heyke. Obchody jubileuszu odbyły się w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, z którym Towarzystwo im. Fryderyka Chopina współpracuje od wielu lat przy organizacji Festiwalu „Floralia Muzyczne”. W ramach Festiwalu odbyło się już ponad 200 koncertów.” 

10 czerwca 2022, Powsin

Fot. Krzysztof Heyke

Chopin i dobra energia publiczności rozpędziły chmury nad Warszawą. Na nowym fortepianie Shigeru Kawai, po dwóch latach pandemicznych ograniczeń, ze wzruszeniem i radością powróciłam w to niezwykłe miejsce, w którym melodie mazurków kontrapunktują kosy, a zapach majowych kwiatów przesnuwa walce i nokturny… 63 edycja koncertów chopinowskich pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich

29 Maja 2022, Warszawa

W teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbył się wyjątkowy koncert fortepianowy w wykonaniu Marii Gabryś-Heyke “Dla Ukrainy”

24 Marca 2022, Głogów

Audycja z cyklu — „Niezwykłe Pasje — Niezwykłych Ludzi.” Maria Gabryś-Heyke


Po dwóch latach pierwszy koncert w Planetarium CNK Kopernik. Pod walentynkowym niebem w programie „My Funny Valentine” z Tomaszem Woźniakiem — trąbka

Premierowe nagranie utworu Un Songe – Władysława Żeleńskiego.

Zapraszamy Państwa na koncert fortepianowy pt. „Koncert na dobry rok” który odbędzie się 13 stycznia w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Szczegółowe informacje na plakacie. 

Wspomnienie z wizyty w Warszawie Cesarza Akihito wraz z Małżonką.

Pierwsza nagroda podczas ILDA „Planetarium Show”.
Pokazowi laserów w planetarium towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina zagrana przez Marię Gabryś-Heyke. 

Fryderyk Chopin, „Nocturne B♭ Minor Op. 9 No. 1”, „Nocturne B Major Op. 32 No. 1”, „Waltz A♭ Minor Op. Posth”

 

W ramach 16. edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII pt. „Artyści – wizjonerzy piękna” Maria Gabryś-Heyke –  wcieliła się w rolę Muzy. Więcej o wydarzeniu mogą Państwo przeczytać na stronie: http://bityl.pl/IQgnZ

26 Listopad 2021, Nowy Sącz

Zapraszamy Państwa na recital fortepianowy pt. „Zapomniana Muzyka Polska” w ramach „V Ogólnopolskiej Konferencji Artystyczneo-Naukowej Współczesna Interpretacja Dzieła Muzycznego.”

Obchody Dnia Niepodległości Polski w Łucku na Ukrainie.
Chopin, Mikuli, Michałowski, Żeleński

11 Listopad 2021, Łuck

Trwają nagrania do nowego programu telewizyjnego

22 Wrzesień 2021, Warszawa

 

Komentarz podczas „XVIII Międzynarodowy Konkurs im.F.Chopina”

05 Październik 2021, Warszawa

 

LIVE! 19 września 2021 od godziny 12:00. 

Maria Gabryś-Heyke

Niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli to cykl koncertów plenerowych, które odbywają się w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. 

Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie inaugurujący wystawę „Chopin. Salon romantyczny”

3 Wrzesień 2021, Warszawa

 

Koncert w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie.  Maria Gabryś-Heyke (fortepian) i Jolanta Sosnowska (skrzypce). Zabrzmiały utwory z najnowszej płyty „Beauty Dancing 2” wyd.ForTune

15 Sierpień 2021, Brochów

Pałac w Sannikach – Nagranie z konceru.

„Sierpniowy koncert z cyklu CHOPIN-MUZYKA-POEZJA miał szczególny wymiar. Dzień 1 sierpnia to data wybuchu powstania warszawskiego.” „Wiersze Baczyńskiego towarzyszyły utworom Fryderyka Chopina, Adolfo Gutmanna, Aleksandra Michałowskiego, które perfekcyjnie zagrała Maria Gabryś-Heyke, wszechstronna pianistka, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.”

1 Sierpień 2021, Sanniki

Koncert inaugurujący  „I Koncerty Fortepianowe i Kameralne” zadrała Maria Gabryś-Heyke

1 Lipca 2021, Giżycko

Zapraszamy do udziału w „I Letnie Koncerty Fortepianowe i Kameralne”.
Festiwal rozpocznie koncert Marii Gabryś-Heyke, który odbędzie się 1 Lipca o godzinie 18.00 w sali koncertowej PSM w Giżycku. Cykl kontynuować będą koncerty: Karol Radziwonowicz, Katarzyna Drogosz w lipcu, Zofia Antes i Alaksandra Batog, Dmitry Ablogin w sierpniu. Więcej informacji na plakacie oraz na stronie https://www.gizycko.pl/i-letnie-koncerty-fortepianowe-i-kameralne/

Odtwórz wideo

23 stycznia mija, 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego

Z tej okazji Maria Gabryś-Heyke przywołuje pamięć o Władysławie Żeleńskim, grając mniej znane utwory autora.

Prezentujemy Państwu serię pt.:

„Unknown polish music”

Władysław Żeleński – Idylla H-dur op. 63 nr 2
Maria Gabryś-Heyke – fortepian Broadwood 1890

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
styczeń 2021

6 czerwca podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Floria Muzyczne – Muzyka w Kwiatach zagra dla Państwa Maria Gabryś-Heyke 

Zaproszenie na koncert

W niedzielę 20 września o godzinie 16:30 odbędzie się koncert ,,Czar dawnych fortepianów”
podczas, którego będzie można usłyszeć utwory:

M.Szymanowska – Polonez f-moll

M. Radziwiłł – Polonez C-dur

M.K.Ogiński – Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”

S. Moniuszko – Polonez es-moll

F. Chopin – Polonez cis-moll op. 26 nr 1

Tarasy Domku Ogrodnika w parku im. Czartoryskiej w Radzyminie
Wstęp wolny!

Odtwórz wideo

„Chopin na koniec czasu” to projekt realizowany w ramach stypendium MKiDN „Kultura w sieci”. Prezentujemy część 3 „Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2

W niedzielę, 12 lipca w Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli wystąpiła Maria Gabryś-Heyke. 

 

Odtwórz wideo

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, po raz pierwszy w historii, słynne Koncerty Chopinowskie odbyły się w formie online. Zapraszamy na recital chopinowski z Łazienek Królewskich w wykonaniu MARII GABRYŚ-HEYKE. 

Odtwórz wideo

06.06.2020, Pałac Staszica w Warszawie rozbrzmiał utworami  Elsnera, Kurpińskiego, Szymanowskiej i Chopina. Powrót do czasów Warszawy przełomu lat 1829/30. Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

Odtwórz wideo

29 maja 2020 odbył się koncert pod gwiazdami w nowej formie online. Muzyka wykonywana za żywo, przeplatana niezwykłym pokazem gwiazd i ciał niebieskich. Koncert transmitowany w czasie rzeczywistym został zapisany, każdy z Państwa może zobaczyć go jeszcze raz.

Odtwórz wideo

22 lutego 2020 odbyła się premiera internetowa filmu prezentującego portret kompozytorki Marii Szymanowskiej, w którą wcieliła się Maria Gabryś-Heyke. Film został zrealizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

23.02.2020, Pałac w Chrzęsnem, koncert „Chopinowskie powidoki” z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W programie kompozycje Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina i Adolpha Gutmanna. 

1.03.2020 Koncert chopinowski upamiętniający 210 rocznicę urodzin F.Chopina, sala Filharmonii w Brześciu, Białoruś. W programie utwory Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej i Adolpha Gutmanna. Koncert pod patronatem Konsulatu RP w Brześciu

Master Class w Szkole Muzycznej w Brześciu. Kurs poświęcony interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina w oparciu o „Metodę Chopina”.

13-14.02.2020 Koncerty Walentynkowe w Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w cyklu „Koncerty pod gwiazdami” z Jolantą Sosnowską – skrzypce. W programie utwory kompozytorów południowo-amerykańskich, Alfreda Schnittke, Milana Dvoraka i Jacoba Gade.

Requiem dla lasu – F.Chopin – Marche funebre z Sonaty b-moll op. 35